SIKÇA SORULAN SORULAR

Türkiye'de mülk satın almanızda size yardımcı olacak sık sorulan soru ve cevapların listesi:

Yabancı olarak Türkiye'de bir mülk satın alabilir miyim?
Yabancı olarak, karşılıklı haklara sahip olan herhangi bir millete ait olmak zorundasınız böylelikle Türkiye'de bir mülk satın alabilirsiniz.

Türkiye'de mülk satın alırsam ikamet iznini alabilir miyim?
Bir yabancı olarak, gerekli tüm belgelerin sunulmasını sağladıktan sonra Türkiye'de 1 yıl ikamet izni alabilirsiniz.

Türkiye'de bir mülk satın almak istiyorsam, ikamet iznine ihtiyacım var mı?
Hayır.

Türkiye'de mülk satın alırken herhangi bir kısıtlama var mı?
Mülkiyet; askeri bölge de, tarihi önemi olan bir yerde, orman bölgelerinde veya birincil tarım arazilerinde yer alamaz.

Birden fazla mülke yatırım yapabilir miyim?
Evet, Türkiye'de satın alabileceğiniz emlak sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur.

Yabancı bir şirket Türkiye'de emlak satın alabilir mi?
Evet, Türkiye'de bir mülk sahibi olabilir. Şirketin menşe ülkesi, Türkiye ile karşılıklı anlaşmaya sahip olmalıdır.

Bir mülkün fiyatını kim belirler?
Yeni inşa edilen mülklerin fiyatları geliştirici tarafından belirlenmektedir. Doğrudan veya üçüncü taraf aracılığıyla mülkünüzü satın aldığınız kişiyle aynı fiyatı ödemeniz gerekir.

Türkiye'de gayrimenkulü kim satıyor?
Emlakçı haricinde bir garson ya da taksici de mülk satabilir lakin bir mülk satın almanın en iyi yolu, lisanslı emlakçıyı seçmekle başlar.

Neden bir emlakçıyla mülk satın almalıyım?
Emlakçılar, mülkünüzü satın almanıza yardımcı olan profesyonel kişilerdir. Summer Home Emlak, Türkiye'de bir mülk satın almak için gereken tüm bilgileri sağlayan lisanslı tecrübeli bir şirkettir. Satış için geniş bir özellik yelpazesiyle, size uygun mülkü seçmenize yardımcı olacak ve satın alma sürecinin tüm aşamalarında size rehberlik edecektir.

Yerli halkın yabancılara karşı genel algısı nasıl?
Herhangi bir misafirin sıcak karşılaması Türk kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye'yi her ziyaretinizde ülkenizdeki kadar iyi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Dili öğrenmek gerekli mi?
Dil öğrenmek tamamen size kalmış. Ana dili (İngilizce, Almanca, Rusça) faaliyet gösterdiğimiz yerlerde yaygın olarak konuşulduğundan beri dili öğrenmek zorunlu değildir.

Gayrimenkul almak istediğimiz yerler tüm yıl boyunca kolay erişime sahip mi?
Faaliyet gösterdiğimiz yere en yakın havaalanları tüm yıl boyunca hizmet veren Antalya Uluslararası Havalimanı ve Gazipaşa-Alanya Havaalanı'dır. Tüm yıl boyunca Antalya'dan ve Gazipaşa'dan büyük Avrupa havalimanlarına giden çok sayıda uçuş var.

Türkiye'de sağlık sektörü nasıl görünüyor?
Türk sağlık bakımı üç farklı hastane tipi ile çalışmaktadır: kamu hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel klinikler. Kamu hastanelerinin yanı sıra özel hastaneler, ekipman kalitesi ve uzman bilgisi ile ilgili olarak uluslararası standartları yerine getirmektedir. Çoğu hastanenin uluslararası sigorta şirketleri ile anlaşması vardır.

Çalıştığınız herhangi bir uluslararası banka var mı?
Faaliyet gösterdiğimiz birçok uluslararası banka var (HSBC, Fortis), aynı zamanda Avrupa'da ofisleri olan Türk bankaları da (İş Bankası, Garanti, Akbank) var.

Yabancılar Türkiye'de bir ipotek alabilir mi?
Evet, yabancılar Türk bankasından bir borç para alabilir. Summer Home Gayrimenkul, birçok hedefe yönelik inşaat şirketi ile işbirliği yapmakta ve 10 yıla kadar sabit faizli kredi oranı sunan piyasadaki en iyi bankalarından biri olan Deniz Bank ile çalışmaktadır.

Satın alma süreci nasıl oluyor?
Öncelikle bir mülk seçmeniz, satıcıyla bir anlaşma imzalamanız, tüm masrafları ödemeniz ve tapuyu almanız gerekiyor. Satın alma süreci hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Türkiye'de mülk satın alırken ödemek zorunda olduğumuz maliyetler nelerdir?
Türkiye'de mülk satın alırken ortaya çıkan çeşitli maliyetler vardır. Summer Home Gayrimenkul, ne ödemek zorunda olduğunuz hakkında sizi ayrıntılı olarak bilgilendirir.

Türkiye'de mülk satın almak için ekstra maliyetler nelerdir?
Başlık ücreti gideri dışında tekliflerimizde kesinlikle hiçbir gizli maliyet yoktur. Gördüğünüz fiyatlar son fiyattır.

TAPU nedir?
TAPU, mülkiyet hakkının sahibi olduğunuzu gösteren yasal belgenin Türkçe adıdır. Tüm mülklerin Tapu ve Sicil Dairesi'nden tapusu olmalıdır.

Tapu için ne kadar beklemek zorundayım?
Mülk satın aldığınız günden başlayarak tapunuzu almanız için 3 gün beklemeniz gerekir.

Mülkümü Türkiye'de sigorta ettirebilir miyim?
Evet, mülkünüzü satın aldıktan sonra, bunu garantiye alabilirsiniz. Summer Home Emlak uygun sigorta şirketi bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ödemek zorunda olduğum yerel vergiler nelerdir?
Yılda iki kez ödenecek birkaç belediye vergisi var, ama büyük Avrupa şehirlerine kıyasla çok az.

Mülkümün iç donatımı yada kiralanması için yardım alabilir miyim?
Summer Home, Türkiye'de mülkünüzün kiralanması konusunda size yardımcı olur. Son derece deneyimli tasarımcılar ekibi ile işbirliği yapmaktayız ve size komple mobilya veya kişiselleştirilmiş iç tasarım hizmetlerimizi sunuyoruz.

Mirastan işlemi nasıl oluyor?
Aksi belirtilmedikçe, tapu sahibine bir şey olması durumunda, mülk otomatik olarak eş veya çocuklar tarafından devralınır. Tapuda herhangi bir değişiklik yapmak için yasal yardım almanız gerekir.

Malımı satarsam paramı ülkeme geri götürebilir miyim?
Evet, nihayetinde ödemeniz gereken sermaye kazancı vergisi hariç, paranızı ülkenize geri götürmeniz için kesinlikle bir kısıtlama yoktur.

Mülkümü satarsam sermaye kazancı vergisi ödemek zorunda mıyım?
Türk yasalarına göre, mülkünüzü 5 yıl sonra satıyorsanız, sermaye kazanç vergisi ödemek zorunda değilsiniz.

Mülkiyet kiralanabilir mi?
Bu elbette mümkündür. Eğer mülkünüzde kalıcı olarak yaşamıyorsanız, o zaman ki yokluğunuz sırasında kiralamak bile iyi bir gelir kaynağıdır. Türkiye'de kiranızı kiralamaya karar vermeniz durumunda, kira vergisi ödemek zorunda kalacaksınız.

Araç veya mobilya ithalatı mümkün mü?
Araç ve mobilya ithalatı mümkündür. Bununla birlikte, ulaşım, gümrük ve güvenlik yükümlülüklerinin maliyetleri çok yüksektir; bu nedenle Türkiye'de mobilya veya otomobil satın almak tavsiye edilir.

İSKAN Nedir?
İki tür İskan vardır: General Iskan ve Kişisel Iskan. Genel İskan; bina için teknik dokümanlardır. Bu belge yerel otorite tarafından verilmiş olup, taşınmazın binanın konut amaçlı kullanıldığı ve orada kalıcı olarak yaşamaya devam edeceği konusunda gerekli tüm onayları aldığını kanıtlamıştır. Tapu ile birlikte sahibi tarafından elde edilen daireler için özel Iskan ve ayrıca yeni elektrik ve su kayıtları için gereklidir.

Summer Home Emlak bizim için ne sunuyor?
Mülkünüzü Türkiye'de satın alırken ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmetleri sağlıyoruz. Tüm belgeleri işliyoruz ve mülkünüzü satın almadan önce ve sonra size hizmet veriyoruz.

Satın almadan önce mülkü görebilir miyim?
Summer Home müşterileri için bir tanıtım gezileri sunuyor. Mülkümüzü porfolio'dan görebilir ve sizin için uygun olanı seçebilirsiniz.

Burada en önemli soruları cevaplamaya çalıştık. Sorunuz burada değilse, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.