Türkiye'de Oturma İzni Nasıl Alınır?

Türkiye'de Oturma İzni Nasıl Alınır?

summerhome oturma izni

 

Türkiye'de Oturma İzni Türkiye'ye girmek isteyen yabancı uyruklular vizeye (30,60 veya 90 gün) veya vize muafiyetine sahip olmalıdır. Daha uzun süre kalmak isteyen yabancılar (genellikle 1 yıl) Türkiye'de ikamet iznine başvurmak zorundadırlar.

Öncelikle biyometrik fotoğrafla online başvuru doldurmanız gerekiyor.


Türkiye'de ikamet izni almak için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olacak:
- Oturma izni başvurusu.
- Geçerli pasaportun veya seyahat belgesinin aslı ve kopyası.
- 4 adet vesikalık fotoğraf.
- Finansal kaynaklara ilişkin beyan (aylık 500 $ veya başka bir para birimindeki karşılığı) ve isminizle hesaptaki Türk bankasından kanıtı.
- Türkiye'de geçerli sağlık sigortası.
- Adresinizle birlikte resmi belge (ya imzalı ve noter tasdikli kira sözleşmesinin bir kopyası veya Türkiye'de kalacak bir mülke sahip olduğunuzu gösteren belge)

İlk başvuru
İlk kez oturma izni için başvuruyorsanız, ofise gitmeden önce online rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Çevrimiçi rezervasyon, turist vizenizin süresi dolmadan önce yapılmalıdır. Ardından, e-ikamet - resmi web sitesindeki (www.goc.gov.tr) online başvuru formunu doldurmanız ve daha önce bahsi geçen tüm belgelere sahip olmanız gerekmektedir.
İlk kez başvuruyorsanız, “ilk uygulama” yı seçersiniz. E-ikamet doldurduktan sonra, vergi dairesinde ödemeniz gereken tüm detayları ve para miktarını içeren onay sayfasını göreceksiniz. Mümkünse bu sayfayı yazdırın, Vergi Dairesi'nde istenebilir.
Oturma izni için vergi ödendikten ve tüm belgeleri hazırladıktan sonra, randevunuza geldiğinizde, yerel ofisi ziyaret etmeli ve şahsen başvurmalısınız.

Oturma izni uzatılması
Geçerli oturma izni sahibi iseniz, daha önce bahsedilen adımların çoğunu izlemeniz gerekir. Online rezervasyon yapmak yerine, sadece online başvuru göndermeli ve tüm belgeleri postaneye veya kurye ile göndermelisiniz.